W związku ze zmianami w możliwości zakupu ETF z rynku amerykańskiego dla Europejczyków, warto wiedzieć jakie fundusze ETF notowane na giełdach w UE są najbardziej popularne wśród polskich inwestorów. Sprawdź nasze zestawienie!
Fundusze ETF w World Equity
IWDA – iShares MSCI World UCITS ETF Jest to największy fundusz ETF w Europie. Koncentruje się przede wszystkim na ekspozycji na globalny rynek akcji. Nie wypłaca dywidendy, tylko je gromadzi. Posiada prawie 1600 udziałów w 23 rozwiniętych krajach świata. Ze względu na to wszystko, a także stosunkowo długa historię, jest to dość częsty wybór wśród inwestorów długoterminowych. EIMI – iShares Core MSCI Emerging Markets Ten fundusz ETF koncentruje się przede wszystkim na inwestycjach na rynkach wschodzących. Największą ekspozycję posiada w związku z tym na Azję i Amerykę Południową. Posiada prawie 2600 firm, co czyni go największym funduszem ETF w ramach tej kategorii. Fundusz ma swoją siedzibę w Irlandii, a łączny koszt zarządzania jest równy mniej niż 0,2% rocznie. EXSA – iShares STOXX Europe 600 Fundusz ETF notowany jest w euro. Poza jego niewątpliwą wielkością, popularność EXSA bierze się z idealnego rozkładu środków finansowych przez kapitalizację. Fundusz ten obejmuje łącznie:
- 200 największych spółek,
- 200 spółek o średniej kapitalizacji,
- 200 firm z małych rozwiniętych krajów europejskich.
Jeśli chcesz inwestować w fundusze ETF w Europie, więcej informacji znajdziesz tutaj, kliknij więc i sprawdź ofertę Saxo Bank.
Fundusze ETF na rynek amerykański
VUSD – Vanguard S & P 500 UCITS ETF
Jest to ETF na najlepiej znany amerykański indeks S&P 500 i stanowi wręcz idealny rozwiązanie dla inwestorów pragnących otrzymać ekspozycję na tym słynnym indeksie uważanym za punkt odniesienia w amerykańskiej gospodarce.
EQQQ1 – PowerShares EQQQ Nasdaq 100 UCITS
Jest to nieco inna od VUSD opcja na ekspozycję na rynki USA. Ten fundusz ETF posiada 100 akcji spoza sektora finansowego. Naśladuje tzw. indeks technologii czyli popularny NASDAQ 100.
O czym warto pamiętać inwestując w ETF na rynku europejskim?
Przede wszystkim należy spojrzeć na walutę, w której notowany jest wybrany fundusz ETF. Równie istotne jest to czy jest to ta sama waluta, w której mieści się wybrany składnik aktywów. Jeśli nie, inwestor jest narażony na ryzyko kursowe wynikające z róznicy w cenie tej pary walutowej. Kolejny ważny czynnik to płynność. Amerykańskie fundusze ETF są płynniejsze niż te pochodzące z Europy. Niezbędny jest w związku z tym handel dzienny, aby odnszukać regularnie handlowane wolumeny.