Wraz z dynamicznym rozwojem technologii znacząco wzrosły oczekiwania klientów, zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych. Wszelkie zlecenia muszą być realizowane w jak najkrótszym czasie, z zachowaniem wysokiej dokładności, konieczne jest też zachowanie jak najniższych kosztów. Ten trend nie ominął branży obróbki metali.
Jakość i precyzja
Cięcie laserowe skutecznie realizuje powyższe założenia. Przeskok jakościowy, który dokonał się wraz z odejściem od tradycyjnych, mechanicznych metod jest w tym wypadku wręcz rewolucyjny. Sterowane komputerowo lasery oferują nowy wymiar nieosiągalnej dotąd precyzji i pozwalają na wierne odwzorowanie projektu, nawet w przypadku złożonych detali wycinanych z trudnego materiału. Niezależnie od tego, czy surowcem będzie cienkie aluminium, czy też stal węglowa o grubości kilkunastu milimetrów promień lasera pracuje z chirurgiczną dokładnością i dużą szybkością. Szybkość to w tym wypadku słowo klucz, dotyczy bowiem nie tylko samego procesu wycinania, ale całego etapu produkcji od powstania projektu do uzyskania gotowego elementu.
Specyfika cięcia laserowego opiera się na działaniu silnej wiązki energii skoncentrowanej na bardzo małej przestrzeni. Taka charakterystyka pozwala na uzyskanie niezwykle wąskiej i równej szczeliny, a to z kolei oznacza możliwość rezygnacji z dodatkowych procesów wykończeniowych. Linia cięcia jest gładka, nie ma tu mowy o zadziorach, czy nadtopieniach, które mogłyby wymagać prac korekcyjnych, a dzięki temu wycinany element jest gotowy do użycia natychmiast po zakończeniu cięcia. Niemal całkowita automatyzacja usługi pozwala uzyskać pełną powtarzalność prac, co ma niebagatelne znaczenie dla produkcji seryjnej. Tak wysoka precyzja ma jeszcze jedną zaletę, a jest nią możliwość zminimalizowania ilości powstających odpadów i znaczna optymalizacja gospodarki materiałowej.
Technologia dostępna dla każdego
Mówiąc o produkcji seryjnej mamy zazwyczaj na myśli duże przedsiębiorstwa operujące na skalę masową. Jednak korzyści cięcia laserowego docenią również użytkownicy indywidualni. Skomputeryzowany system sterowania pracą, dokładność oraz szybkość wykonania usługi sprawia, że jest ona idealnym rozwiązaniem dla konstruktorów przygotowujących prototypy, czy też osób potrzebujących specyficznych, jednostkowych detali niedostępnych w ofercie ogólnorynkowej. Niezależnie od tego, czy mówimy o dorobieniu uszkodzonego elementu urządzenia, czy też o ażurowym detalu zdobniczym, każdy klient może liczyć na jakość zarezerwowana dotąd jedynie dla dużych produkcji.
Warto pamiętać, że mimo rozwoju technologii głównym czynnikiem wpływającym na wartość końcową jest człowiek. To od operatora zależy sprawny przebieg procesu wycinania, a ten warunkowany jest przez wiele rozmaitych czynników. Wybierając kooperanta, warto skorzystać z podmiotów o dużym doświadczeniu i ugruntowanej pozycji rynkowej. Przykładem takiej firmy jest przedsiębiorstwo Valor mające w swojej ofercie nie tylko cięcie laserowe, ale też gięcie blach, frezowanie, toczenie i cały zakres usług związanych z obróbką metali. Zaufanie profesjonalistom w tej dziedzinie z pewnością zaowocuje spektakularnymi efektami i jednocześnie umożliwi zachowanie rozsądnego poziomu kosztów.