Stawki VAT od 2020 roku

Nadchodzący rok oznacza dla konsumentów zauważalne zmiany w cenach wielu produktów. Wszystko dlatego, że od 1 kwietnia 2020 roku zacznie obowiązywać nowa matryca stawek VAT. Oznacza to, że niektóre produkty staną się tańsze, za drugie zaś zapłacimy więcej niż do tej pory. Już dzisiaj można zapoznać się z listą produktów, których ceny ulegną zmianie.

Nowe stawki VAT nie zostały wprowadzone bezcelowo. Mają one do wykonania kilka zadań. Przede wszystkim mają one ukrócić dziwną sytuację, w której wiele produktów o podobnej charakterystyce jest inaczej opodatkowana, co daje pole do różnego typu nadużyć ze strony przedsiębiorców. Sami przedsiębiorcy w ramach zmian mają otrzymać do dyspozycji specjalny instrument, jakim będzie Wiążąca Informacja Stawkowa. Dzięki niej przedsiębiorcy będą mieli pewność, w jakich przypadkach stosować poszczególne stawki podatku od wartości dodanej.

Od przyszłego roku stawka VAT ulegnie zwiększeniu na takie towary, jak: owoce morza w postaci homarów, ośmiornic, inne skorupiaki zostaną objęte stawką podatkową na poziomie dwudziestu trzech procent. Obecnie stawka ta wynosi jedynie pięć procent. Czasopisma specjalistyczne zostaną opodatkowane ośmioprocentową stawką VAT. Wyższa stawka będzie obowiązywać również w przypadku lodu stosowanego do celów spożywczych lub celów chłodniczych. Stawka w tym przypadku wzrośnie z ośmiu do dwudziestu trzech procent.

Zmniejszeniu ulegnie stawka VAT na takie towary jak na przykład książki. Zostanie ona zredukowana do pięciu procent. Mniejsza stawka będzie obowiązywać również co do pieczywa oraz ciastek, bez względu na ich rodzaj.

Obecnie stawki VAT będą ustalane w oparciu o nomenklaturę scaloną. Jest to narzędzie stosowane od dawna w wielu krajach Unii Europejskiej. Narzędzie to umożliwia prawidłową klasyfikację towarów w obrocie międzynarodowym. Nomenklatura wprowadza specjalne podziały, do których łatwiej teraz przypisywać poszczególne towary. Do tej pory polscy podatnicy w niektórych przypadkach byli zmuszeni do stosowania dwóch różnych klasyfikacji towarów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here