Oszczędzanie kojarzy Ci się z mozolnym wysiłkiem i rezygnacją z przyjemności? Nic bardziej mylnego. Dzięki nowoczesnym, przyjaznym narzędziom bankowym gromadzenie kapitału może być dzisiaj proste, zupełnie bezwysiłkowe i dostępne dla każdego.
Uważa się, że gromadzenie kapitału to domena wyłącznie osób zamożnych.
Zarabiając 3 tysiące złotych nie mam przecież z czego odkładać. Zwłaszcza, że pod koniec miesiąca mój portfel świeci pustkami – brzmią głosy sceptyków.
Takie podejście sprawia, że wiele osób rezygnuje z oszczędzania, nawet go nie rozpocząwszy.
Jak zacząć oszczędzać?
Oszczędzanie nie polega jedynie na przesyłaniu na konto oszczędnościowe określonych kwot czy zakładaniu kolejnych lokat.
Gromadzenie oszczędności to swego rodzaju sposób na życie. Sposób, polegający na racjonalnym zarządzaniu budżetem, rezygnacji ze zbędnych wydatków oraz dążeniu do wyższych dochodów (np. poprzez podnoszenie swoich kwalifikacji, celem zdobycia lepszej pracy). Aby nie tylko rozpocząć, ale również kontynuować odkładanie pieniędzy, niezbędna jest więc zmiana codziennych nawyków.
Oszczędzanie nie musi być trudne
Pierwszym krokiem do rozpoczęcia oszczędzania powinna być analiza comiesięcznych wpływów i wydatków. Jak jej dokonać? Dobrym sposobem na realizację takiego przedsięwzięcia będzie… zbieranie paragonów. Jeśli nie jesteś w stanie zbierać paragonów, zapisuj codzienne wydatki w specjalnym zeszycie lub arkuszu kalkulacyjnym w komputerze.
Dzięki temu rozłożysz domowy budżet na „czynniki pierwsze”. Sprawdzisz, ile pieniędzy wydałeś w skali miesiąca oraz na co przeznaczyłeś najwięcej środków.
Uwaga: wnioski z takiej analizy dla wielu osób mogą być sporą (nierzadko mało przyjemną) niespodzianką.
Porównując wysokość wpływów z kwotą dochodów, realnie określisz, jaką kwotę możesz odłożyć. Sprawdzisz również, czy istnieją wydatki, które możesz ograniczyć lub takie, z których możesz całkiem zrezygnować.
Pamiętaj, aby mieć w stosunku do siebie realne oczekiwania. Jeśli uwielbiasz kino, całkowita rezygnacja z tego rodzaju rozrywki może być dla Ciebie bardzo trudna. Zamiast tego, 8 seansów miesięcznie ogranicz np. do 4 czy 5.
Pozwól pieniądzom zarabiać
Jeśli wiesz już, ile pieniędzy jesteś w stanie odłożyć w skali miesiąca, załóż konto oszczędnościowe. To proste narzędzie uchroni kapitał przed zgubnym wpływem inflacji oraz pozwoli wygenerować odczuwalny dla portfela zysk.
Aby uczynić oszczędzanie bezwysiłkowym, ustaw w banku zlecenie stałe. Na jego podstawie, pieniądze z Twojego ROR-u będą automatycznie przesyłane na konto oszczędnościowe. Dzięki temu nie będziesz musiał pamiętać o tym, aby osobiście zrealizować przelew.
Chcesz uniknąć argumentu „nie mam z czego oszczędzać, w tym miesiącu wydałem zbyt wiele”? Zadbaj o to, aby transfer został wykonany kilka dni po otrzymaniu wynagrodzenia.
Dzięki temu oszczędności powędrują na konto oszczędnościowe w pierwszej kolejności.
Dobre konto oszczędnościowe
Wybierając konto oszczędnościowe zwróć uwagę nie tylko na jego oprocentowanie, ale również na wysokość opłat na założenie, prowadzenie i przelewy.
Może się bowiem okazać, że skuszony wysokimi odsetkami będziesz zobowiązany pokryć stosunkowo wysokie opłaty, związane z użytkowaniem rachunku. A to przełoży się na zmniejszenie zysków.
Jeśli szukasz konta, które doskonale łączy wysokie oprocentowanie z brakiem opłat za prowadzenie, wybierz konto oszczędnościowe, oferowane przez Getin Bank.
Jego oprocentowanie wynosi aż 2,5 proc. w skali roku, a założenie i prowadzenie są zupełnie darmowe. Podobnie jak dostęp przez Bankowość Internetową i Mobilną.
Korzystając z konta w Getin Banku, możesz wpłacać i wypłacać pieniądze, kiedy chcesz, w dowolnej kwocie, nie tracąc odsetek. Dzięki temu możesz zacząć oszczędzać już od pierwszej złotówki.