Niemcy jawią się Polakom od lat jako kraj atrakcyjny pod względem zatrudnienia i zarobków. Wyjeżdżamy za zachodnią granicę już od dawna. Początkowo przywoziliśmy stamtąd niemieckie marki, obecnie możemy zarabiać tam w euro. Bardzo często Polacy znajdują w Niemczech zatrudnienie przy pracach sezonowych, jednak to nie jedyna możliwość zarabiania u zachodniego sąsiada.
Czego dowiesz się z tego wpisu?
- Jak znaleźć pracę w Niemczech?
- W jakim charakterze najczęściej zatrudniani są Polacy w Niemczech?
- Jak zorganizować podróż do Niemiec do pracy?
W skrócie
Szacuje się, że w Niemczech obecnie mieszka od półtora do dwóch milionów Polaków. W liczbie tej jednak nie są uwzględnieni obywatele Polski, którzy wyjeżdżają sezonowo do pracy do Niemiec. Wśród wspomnianych dwóch milionów większość podejmuje zatrudnienie i zarabia pieniądze na swoje utrzymanie. Polacy zakładają w Niemczech rodziny, wychowują dzieci, które posyłają do niemieckich szkół. Czują się w Niemczech jak u siebie w domu. Jak zorganizować życie w Niemczech? Jeśli zapadła decyzja o wyjeździe, warto wiedzieć o pewnych rzeczach.
Jak znaleźć pracę w Niemczech?
Nie da się ukryć, że od wielu lat najlepszym sposobem na znalezienie pracy nie tylko w obcym kraju, ale właściwie w każdym miejscu, jest skorzystanie z systemu poleceń. Jeśli znamy już kogoś, kto podejmuje obecnie lub w przeszłości podejmował zatrudnienie w danej firmie – warto zasięgnąć jego opinii. Zdecydowanie chętniej przyjmowane są do pracy osoby, które uzyskały pozytywną rekomendację od pracownika danej firmy. Jeśli jednak nie mamy po zachodniej stronie granicy nikogo, kto mógłby nam pomóc, to na szczęście nie przekreśla to naszych szans. Jakie są inne sposoby na znalezienie pracy w Niemczech?
- Biura pośrednictwa pracy – jeśli mamy możliwość zgłoszenia chęci podjęcia pracy za granicą w jakiejś agencji pracy – z pewnością warto to zrobić. Wówczas pracodawca jest najczęściej sprawdzony i nie musimy mieć co do niego obaw.
- Samodzielne poszukiwania w Internecie – na różnego rodzaju portalach pośredniczących pomiędzy pracodawcami a pracownikami, możemy znaleźć oferty pracy poza granicami Polski. Jednak należy w tym przypadku zachować wyjątkową czujność. Warto uzyskać o potencjalnym pracodawcy jak najwięcej informacji, żeby wyjazd do Niemiec nie okazał się pomyłką. W tym celu powinniśmy sprawdzić opinie w Internecie i ewentualnie wśród osób znajomych, które miały wcześniej do czynienia z danym pracodawcą. Najczęściej są to również agencje, które organizują wyjazdy do Niemiec dla swoich pracowników, np. w ramach opieki nad osobami starszymi.
W jakim charakterze najczęściej zatrudniani są Polacy w Niemczech?
Internetowe portale gospodarcze określają, że Polacy stanowią ogromną siłę na niemieckim rynku pracy. Najczęściej zatrudniani są w charakterze pracowników fizycznych. Nasi rodacy pracują jako magazynierzy, opiekunki dla osób starszych czy pielęgniarki i pielęgniarze. Co ciekawe, wcześniej największą część wśród osób wyjeżdżających do pracy do Niemiec stanowiły te, które jechały na tzw. saksy, czyli do pracy sezonowej w polu. Do ich zadań należało np. zbieranie truskawek i szparagów. Obecnie ta praca nie cieszy się już tak dużym powodzeniem jak jeszcze kilka lat temu.
Nie oznacza to jednak, że Polacy znajdują w Niemczech zatrudnienie jedynie jako pracownicy fizyczni. Pracują także na wysokich stanowiskach, najczęściej wtedy, kiedy nie mają żadnych problemów z językiem niemieckim, a dodatkowo towarzyszą temu odpowiednie kwalifikacje.
Polacy są ogromną siłą pracowniczą w Niemczech. Pracuje ich tam około 800 tysięcy. Niemiecka gospodarka zmagałaby się ze sporymi problemami, gdyby Polacy zaczęli się masowo decydować na powrót do kraju.
Jak zorganizować podróż do Niemiec do pracy?
Organizacja podróży do Niemiec wymaga pewnej uwagi. Najważniejsze jest to, by bezpiecznie i wygodnie dostać się na miejsce. Oczywiście jedną z możliwości jest wyjazd własnym samochodem, jednak generuje dość wysokie koszty. Trzeba również zapoznać się z trasą lub korzystać z dobrej nawigacji.
Podróż samolotem również jest możliwa, jednak – mimo że najszybsza – to także najdroższa opcja. Trzeba również pamiętać, że wówczas dostaniemy się tylko do największych miast, a jeśli zatrudnienie znajdujemy w mniejszych miejscowościach – musimy skorzystać z dodatkowego środka transportu.
Optymalnym rozwiązaniem jest podróż busem do Niemiec. Ogranicza wydatki i daje możliwość znalezienie się w roli pasażera – bez konieczności znajomości trasy i spędzenia długich godzin za kierownicą. Busy Polska – Niemcy kursują z każdego województwa w Polsce, a ze względu na to, że mieszkańcy zachodnich województw wyjeżdżają do Niemiec wyjątkowo często – dobrą ofertę mogą złożyć busy pomorskie i busy zachodniopomorskie.
Przed wyjazdem do Niemiec warto również sprawdzić dostępne możliwości poruszania się po danym mieście. Pozwoli to zaoszczędzić na samym początku sporo nerwów, spowodowanych wyprawą do obcego kraju.