Firmy pożyczkowe z każdym mijającym rokiem powiększają grono swoich klientów. Nie świadczy to jednak o pogarszającej się sytuacji finansowej Polaków, ale raczej o rosnącym poziomie zaufania, jakim cieszy się to rozwiązanie. Powoduje to dynamiczny rozwój całego rynku, rozbudowywanie ofert przez działających już pożyczkodawców, ale też pojawianie się zupełnie nowych firm oferujących takie usługi. Przy tak dużej ilości dostępnych możliwości, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, by wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.
Rodzaj pożyczki
Pożyczki nie dzielą się tylko na bankowe i pozabankowe, również w ramach sektora pozabankowego dostępnych jest wiele różnorodnych ofert, które dla wygody klientów często dzielone są na konkretne kategorie. Znajdują się wśród nich na przykład:
- pożyczki bez baz, czyli takie, które nie wymagają dobrej historii kredytowej,
- pożyczki online, przy których cały proces pożyczkowy odbywa się za pośrednictwem internetu,
- pożyczki na dowód lub bez zaświadczeń, w ich przypadku do wzięcia pożyczki wymagany jest tylko dowód osobisty,
Dobranie właściwego rodzaju pożyczki do swoich potrzeb pozwala na przyspieszenie całego procesu i sprawia, że unikniemy wnioskowania o pożyczkę, na której przyznanie nie mamy szans. Ciekawą ofertą są również pożyczki udzielane w domu klienta, to świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na osobistym kontakcie z reprezentantem firmy pożyczkowej bez konieczności odwiedzania stacjonarnej placówki.
Forma spłaty i okres spłaty
Wśród pożyczek pozabankowych największą popularnością i rozpoznawalnością cieszą się bez wątpienia krótkoterminowe chwilówki, które pozwalają na pożyczenie stosunkowo niskiej kwoty na krótki okres czasu – wynoszący z reguły od 15 do 30,45 lub 60 dni. Inni pożyczkodawcy oferują pożyczki ratalne, z możliwością rozłożenia spłaty na wygodne raty, dzięki czemu takie zobowiązanie staje się mniejszym obciążeniem dla naszych finansów. W tym przypadku spotkać można zarówno oferty ze spłatą cotygodniową, jak i comiesięczną.
Dostępne kwoty i koszt pożyczki
Szybkie pożyczki to najczęściej dość niskie kwoty wynoszące od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych, ponieważ głównym celem takich pożyczek jest doraźna pomoc w kryzysowych sytuacjach. Nie znaczy to oczywiście, że nie znajdziemy ofert pożyczek pozwalających na otrzymanie większej sumy, nie są one jednak powszechnym rozwiązaniem. Decydując się na tego rodzaju zobowiązanie finansowe, warto zwrócić uwagę na dwie różne kwoty: kwotę pożyczki oraz kwotę do zwrotu. W momencie, kiedy kwotę pożyczki dobieramy pod kątem naszych potrzeb, czyli np. wysokości bieżących należności, które ma sfinansować, nie możemy zapominać o konieczności spłaty całej sumy wraz z doliczonymi kosztami w określonym w umowie terminie – należy więc zwracać szczególną uwagę na to, by wysokość tej kwoty nie przekraczała realnych możliwości naszych finansów.
Dowiedz się więcej o pożyczkodawcy
Pożyczki pozabankowe jeszcze parę lat temu przez wiele osób postrzegane były jako bardzo ryzykowne. Obecnie, dzięki lepszej regulacji prawnej i kontroli nad rynkiem stały się po prostu alternatywą dla pożyczek bankowych, która wcale nie musi wiązać się ze zwiększonym ryzykiem. Jednak podobnie jak w przypadku każdej innej decyzji, która ma wpływ na stan naszych finansów, również tutaj warto stosować zasadę ograniczonego zaufania i sprawdzać wiarygodność pożyczkodawcy, historię jego działalności czy opinie wcześniejszych klientów, a przede wszystkim – dokładnie przeczytać umowę pożyczki przed jej podpisaniem.
To podstawowe rzeczy, na jakie warto zwracać uwagę, przeglądając dostępne oferty. Jasne określenie swoich oczekiwań już na samym początku pozwoli na szybsze dobranie właściwego rozwiązania, a upewnienie się, że wybrana firma jest godna zaufania, zapewni bezpieczeństwo w czasie pożyczania.