Franczyza jest przez wiele osób uważana za najlepsze rozwiązanie do otwarcie swojego własnego biznesu. Faktycznie bardzo dużo w tym racji, jednak podobnie jak w przypadku prowadzenia własnej niezależnej działalności gospodarczej, biznes franczyzowy nie jest zajęciem dla każdego. Otwarcie filii znanej i lubianej wśród konsumentów marki, a następnie kasowanie przychodów wydaje się niesamowicie kuszącą propozycją prawda? Niestety żaden biznes nie jest taki prosty. Poniżej przedstawiamy wskazówki, dla kogo biznes franczyzowy może być doskonałym rozwiązaniem.
Determinacja do odniesienia sukcesu w biznesie i chęć ciągłego rozwoju
To cechy, którymi powinien charakteryzować się każdy przedsiębiorca próbujący swoich sił we franczyzie. Jeśli uważamy, że pieniądze same do nas przyjdą, jesteśmy w wielkim błędzie. Bez względu na to, jaką branże wybierzemy i jaki partner biznesowy będzie dla nas najbardziej odpowiedni, zawsze musimy bardzo ciężko pracować, by zrealizować swoje cele. Warto mieć świadomość, że biznes dynamicznie ewoluuje, dlatego nigdy nie powinniśmy wyjść z założenia, że wiemy wszystko, co przydatne. Wychodząc z poziomu osoby głodnej wiedzy i doświadczeń znacznie łatwiej będzie nam komunikować się i z franczyzodawcą i innymi kontrahentami. To podstawowe cechy, które sprawią, że będziemy odpowiedzialnymi przedsiębiorcami z własnym biznesem franczyzowym.
Doświadczenie w branży mile widziane
Ile razy widzieliśmy spektakularny upadek biznesu franczyzowego spowodowany brakiem odpowiednich kompetencji właściciela? Niezliczoną ilość razy. Dlatego też decyzja o wyborze danej franczyzy powinna być poprzedzona bardzo dogłębną analizą, zarówno obecnej sytuacji rynkowej i branżowej, ale także swojej wiedzy i doświadczenia. Jeśli całe życie urządzaliśmy restauracjami, powinniśmy skupić się właśnie na tych firmach franczyzowych, które działają w tej branży. Nasze doświadczenie i wiedza z pewnością zaowocuje szybkim rozwojem.
Oczywiście wielu partnerów franczyzowych nie wymaga jakiegokolwiek doświadczenia w biznesie. Oferują solidny pakiet szkoleń, który przygotuje nas do prowadzenia własnej placówki franczyzowej. Nic jednak nie będzie bardziej wartościowe niż nasza dotychczasowa wiedza z zakresu prowadzenia tego czy innego biznesu.
Odpowiedni kapitał własny
Otwarcie własnej działalności franczyzowej oczywiście wiąże się z pewnymi kosztami początkowymi, których nie da się uniknąć. Zawsze, otwierając działalność gospodarczą, musimy liczyć się z pewną inwestycją, która w przyszłości ma się zwrócić dzięki mądremu zarządzaniu biznesem. Nie inaczej jest w przypadku franczyzy. W zależności branży i specyfiki danego franczyzodawcy kapitał początkowy może wynieść zarówno 5 tysięcy złotych, jak i 500 tysięcy złotych. Analizując różne możliwości, warto zwrócić uwagę na szczegółowe informacje dotyczące finansowych barier wejścia na rynek. Z drugiej strony powinniśmy w sposób przedsiębiorczy podejść do kwestii kapitału własnego – nie warto zainwestować wszystkich oszczędności na samym początku.